(Харківський націoнальний технічний університет сільськoгoгoспoдарства імені Петра Василенка)
Резервом підвищення продуктивності тварин і зниження її собівартості є повноцінне годування, яке забезпечується застосуванням концентрованих кормів, збалансованих по енергетичній цінності, по співвідношенню основних живильних речовин (протеїн, жир, клітковина, БЕВ), амінокислотному складу, кальцію і фосфору, вітамінам і мікроелементам, а також збагаченням концентрованих кормів біологічно активними кормовими добавками [1]. Тому розробка решітного дозатора концентрованих кормів є одному з актуальних завдань.
Запропонований решітний дозатор складається з конічного наддозаторного бункера концентрованих кормів 1, циліндрового корпусу 2, в якому розташовані нижнє решето 3 і верхнє решето 8, відстань S між якими менше висоти зведень, що утворюються над отворами нижнього решета, при цьому діаметри отворів нижнього решета менше діаметру утворення склепіння, а діаметри отворів верхнього решета більше діаметрів утворення склепіння.
Решіта встановлені один над одним на одній осі і мають можливість здійснювати коливальні рухи в горизонтальній площині, які здійснюється в протифазі за допомогою механізму, виконаного у вигляді електродвигуна 6, на валу якого закріплені ексцентрики 7, що взаємодіють з решетами за допомогою повідців 4. Крім того, решітний дозатор обладнаний вивантажною горловиною 5.
Рисунок - 2.1. Решітний дозатор концентрованих кормів: 1 – наддозаторный конічний бункер;
2 – циліндровий корпус; 3 – нижнє решето;
4 – повідці; 5 – вивантажна горловина; 6 – електродвигун; 7 – ексцентрики; 8 – верхнє решето
Працює решітний дозатор таким чином. При включенні електродвигуна ексцентрики, взаємодіючи з повідцями, приводять решета в коливальні рухи, при цьому верхнє решето руйнує зведення на нижньому решеті і відбувається стабільне висипання корму. Верхнє решето, приймаючи на себе вагу корму, що знаходиться в бункері, ліквідує залежність продуктивності дозатора від висоти концентрованого корму, що залишився в бункері. Регулювання продуктивності здійснюється зміною частоти і амплітуди коливань решіт. Така конструкція дозуючого пристрою не вимагає застосування сводоразрущающих пристроїв.
Список літератури 1. Бойко І.Г., Аналіз конструкцій дозаторів сипучих кормів безперервної дії і основні напрямки їх удосконалення. / Бойко І.Г., Скорик О.П., Русальов О.М., Щур Т.Г. // Вдосконалення технологій та обладнання виробництва продукції тварин-ництва // Вісник ХНТУСХ. - Х.: ХНТУСГ, 2005. - Вип. 42. – С.32-39. Ключьові слова: