(Харківський національний технічний університет сільського господарства ім.Петра Василенка)
Підвищення довговічності робочих органів машин є однією з важливих проблем в сучасному машинобудуванні, зокрема, робочих органів культиваторів. При роботі в грунту культиваторна лапа интенсивно зношуеться, це викликано твердими мінеральними речовинами, які більші за твердістю від сталі 65 Г, з якої виготовлений робочий орган . Найбільшому руйнуванню підлягає носова частина робочого органу культиватора, що є впливом більших динамічніх навантажень, ніж у інших частинах. Для зміцнення носової частини було запропоновано виготовити робочий орган, в якому різальну крайку виконано з локальним зміцненням нижної сторони твердосплавним матеріалом у вигляді кіл, які розташовані з кроком рівним діаметру елементів зміцнення по всій довжині леза. Дане конструктивне рішення приводить до збільшення ресурсу та довговічності робочого органу за рахунок рівностійкості зношування різального елементу по всій довжині леза. Проблему зміни форми робочого органу було вирішено за рахунок використання покритів з різною твердістю. Нанесений твердосплавний матеріал більший за твердістю від основного. Різниця в твердостях змінила зношування культиваторної лапи. В хвостовій частині деталі з’являются процеси самоорганізації, як результат динамічної адаптації робочих поверхонь до експлуатаційних умов, що приводять до ефекту самозагострювання різальної крайки. Умови протікання таких процесів ще недостатньо вивчені і потребують подальших досліджень.
Випробовування робочого органу з локальним зміцненням показали, що локальне зміцнення збільшує зносостійкість, та дає змогу змінювати профіль леза. Зміна параметрів нанесення зносостійких покритів зменшує швидкість зношування леза, та дає можливість керувати профілем в процесі зношування.
Список використаних джерел 1. Козаченко О.В.Залежність швидкості зношування від профюлю леза лапи культиватора. /Козаченко О.В. Шкрегаль О.М. Блезнюк О.В. Каденко В.С.// Вісник ЖНАУ Вип.4 том 2. Житомир 2014. ЖНАУ.- С.50-56. 2. Рішення про видачу патенту на корисну модель № u201406241 Робочий орган культиватора / Козаченко О.В., Шкрегаль О.М., Блезнюк О.В., Каденко В.С.; Манько В.В. заявл. 05.06.14 р. Ключові слова: