(Дніпропетровський державний аграрно-економічний університет)
З ростом цін на енергоресурси в Україні все більшої актуальності набуває питання ефективного їх використання. При цьому значні витрати енергії в зимовий період пов’язані з опаленням приміщень. Особливо це стосується виробництв, де для підтримання заданого хімічного складу повітря застосовують примусові системи вентиляції. Щодо галузі тваринництва, то це, в першу чергу, свинарські та птахівничі підприємства, де витрати енергії на опалення сягають 70 % загальних енерговитрат. На сьогодні одним з шляхів зменшення енерговитрат на опалення є застосування в системах вентиляції теплоутилізаторів, класифікувати які ми пропонуємо за рис. 1. Як свідчать дані [1] коефіцієнт теплоутилізації може сягати 75 % (залежить від конструкції), при цьому економія витрат на енергоресурси зменшується на 30…55 %.
Що стосується тваринницьких підприємств, то на сьогодні найбільшого застосування знайшли системи на основі пластинчатих односекційних теплообмінників з перехресним рухом повітря, коефіцієнт тепло утилізації яких знаходиться на рівні 40…60 %.
Список літератури Heat Recovery Module. [Електронний ресурс]. URL: http://www.wolf-geisenfeld.de/images/downloads/downloads_klimatechnik/prospekte/WOLF_WRG_Waermerueckgewinnung_de.pdf (дата звернення: 12.11.2015). Ключові слова: